Suchý led je pevná forma CO₂ s teplotou -79°C. Oxid uhličitý (CO₂) při pokojové teplotě a atmosférickém tlaku neexistuje jako kapalina. Suchý led tedy netaje (proto je „suchý“), ale sublimuje – což znamená, že přechází přímo z pevné látky na plyn.
Pelety suchého ledu jsou vyrobeny z kapalného CO₂ uloženého v tlakové nádrži. Při expanzi kapalného CO₂ se tvoří sníh. Tento sníh je protlačen přes extruzní matrici, čímž se získávají konečné rozměry pelet. Zařízení vyrábějící pelety se nazývá peletizér.
Pelety suchého ledu se skladují a přepravují v dobře izolovaných kontejnerech. Kvalitní kontejnery omezí odpařování pelet na několik procent za den.
Tryskání suchým ledem je účinná a ekologická čisticí technika, která využívá pelety suchého ledu. Techniku lze použít ve všech typech výrobních technologií. V animovaném klipu se dozvíte více o čištění suchým ledem a jeho výhodách oproti klasickým metodám čištění.
Čištění suchým ledem, známé také jako kryogenní čištění, je tryskací technika podobná tryskání pískem, ale využívá pevný CO₂ nebo pelety suchého ledu. Při dopadu se pelety odpaří na plynný oxid uhličitý a zvětší svůj objem.
V důsledku této expanze se kontaminant nadzvedne a oddělí od základního materiálu.
Na rozdíl od tryskání pískem nevzniká při tryskání suchým ledem žádný sekundární odpad, protože suchý led při kontaktu sublimuje. Díky tomu je tryskání suchým ledem ekologičtější technologií než pískování! Tryskací stroje suchým ledem jsou také mnohem lehčí a kompaktnější než pískovací tryskače, což usnadňuje jejich přesun a výměnu. V neposlední řadě… tryskání suchým ledem nepoškozuje povrch vašeho čištěného předmětu.